Historia spółdzielni

Początki Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej…

Pierwsze zebranie założycielskie spółdzielni mieszkaniowej odbyło się w dniu 16 lipca 1962r. Członkowie założyciele podpisali statut, następnie dokonano wyboru władz Spółdzielni – Rady oraz Zarządu w składzie Przewodniczący Stanisław Kasza, V-ce  Przewodniczący Ryszard Majtyka  oraz Eugeniusz Zakręta.

Po zarejestrowaniu w dniu 5 listopada 1962r. w Sądzie Rejestrowym w Sieradzu „Spółdzielnia Mieszkaniowa Nasz Dom w Wieluniu” uzyskała osobowość prawną i mogła przystąpić do wypełniania statutowych zadań. Nazwa Spółdzielni była dwukrotnie zmieniana: w 1971 Walne Zgromadzenie członków podjęło uchwałę o zmianie nazwy Spółdzielni na „Powiatowa Spółdzielnia Mieszkaniowa” w Wieluniu, a w 1972r. ostatecznie przyjęła nazwę „Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wieluniu”.

Nowo powstała Spółdzielnia podjęła bezzwłocznie działania, w wyniku których już w 1963r. rozpoczęto budowę dwóch budynków przy ul. Okólnej. Wraz z oddaniem do użytku pierwszych bloków mieszkalnych nastąpiło wielkie zainteresowanie mieszkaniami spółdzielczymi,stąd też już w 1965r. rozpoczęto proces inwestycyjny kolejnego osiedla przy ul. Traugutta i Sieradzkiej obejmującego 13 bloków o 687 mieszkaniach wraz z infrastrukturą społeczną. W 1970r. oddano do eksploatacji pawilon handlowy oraz pierwsze w dziejach Wielunia z prawdziwego zdarzenia przedszkole dla 120 dzieci. Rozpoczęto też budowę pawilonu handlowego ze świetlicą przy ul. Traugutta oraz pawilonu handlowo – usługowego przy ul. Sieradzkiej. Budowę pawilonu ukończono w 1973r. i tym samym zakończono realizację budowy osiedla, które z okazji jubileuszu 25-lecia PRL otrzymało taka właśnie nazwę ( obecnie os. Armii Krajowej ).

W 1965r powstał także projekt budowy kolejnego osiedla. Po wykupieniu terenów przy ul. Kamiennej i Szkolnej rozpoczęto w 1972r. wznoszenie pierwszych bloków, a w 1976r. rozpoczęto budowę pawilonu handlowo-administracyjnego, który przekazano do eksploatacji w 1978r. Tym samym zakończono budowę osiedla im. M. Kopernika na którym łącznie powstało 7 budynków z 375 mieszkaniami.

Mając na uwadze perspektywiczny rozwój spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego w 1974r. rozpoczęto budowę bloków przy ul. Waryńskiego. Kolejne lata przyniosły dynamiczny rozwój budownictwa i łącznie w latach 1976-1985 przekazano do zasiedlenia 37 budynków z 1575 mieszkaniami. Niezależnie od budownictwa mieszkaniowego wznoszono również budynki handlowe i użyteczności publicznej. W 1978r. przekazano do użytku pawilon handlowy JANTAR, zaś w 1986r przedszkole dla 240 dzieci. W 1985r. rozpoczęto wznoszenie pawilonu wielofunkcyjnego z przeznaczeniem na przychodnię lekarską dla dzieci, aptekę, placówkę pocztową oraz Osiedlowy Dom Kultury i administrację osiedla. W 1985r. rozpoczęto wznoszenie szkoły dla 720 dzieci.

W trakcie realizacji os. Waryńskiego (obecnie os. Kard. St. Wyszyńskiego ) przygotowano dokumentacje techniczną i prawną pod budowę kolejnego największego osiedla w Wieluniu w obrębie ulic 18 Stycznia – Nadodrzańska – Częstochowska. Pierwsze bloki mieszkalne zaczęto wznosić w 1984r. Osiedle Stare Sady w kolejnych latach było sukcesywnie rozbudowywane tworząc ostatecznie największe osiedle w Wieluniu.

Niezależnie od wznoszenia całych osiedli Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa budowała również domy na terenach wydzielonych dla budownictwa komunalnego lub zakładowego.  W latach 1978 – 1984 wzniesiono 4 bloki na os. Bugaj zaś w latach 1974 i 1984 – 1 blok na osiedlu Wojska Polskiego i 1 blok przy ul. Sucharskiego.

Od 1979r. prowadzono także działalność kulturalno-oświatową w świetlicach osiedlowych na os. 25-lecia PRL, os. Waryńskiego i os. Kopernika. W 1980r. Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Sieradzu zatwierdził powstanie Spółdzielczego Domu Kultury początkowo mającego siedzibę w  Pawilonie przy ul. A. Struga.