Koszty podgrzewania ciepłej wody
W związku z licznymi pytaniami mieszkańców kierowanymi do Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Wieluniu przypominamy, że wysokość opłat za dostawę ciepłej wody użytkowej do lokali nie jest zależna od spółdzielni (podobnie jak w przypadku opłat za dostawę energii elektrycznej, zimnej wody, energii cieplnej, czy też opłat za odbiór ścieków i odpadów komunalnych). Do opłat zależnych od spółdzielni zalicza się jedynie opłaty eksploatacyjne oraz zaliczki na fundusz remontowy.
Cena jednostkowa ciepłej wody użytkowej jest zależna przede wszystkim od wysokości stawek opłat wynikających z taryfy dla ciepła zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki na wniosek Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Wieluniu. Wzrost opłat za dostawę energii cieplnej na potrzeby podgrzewania wody przekłada się na równocześnie na wzrost opłat za dostawę ciepłej wody użytkowej do lokali.
Warto przy tym podkreślić, że koszty podgrzania 1 m3 wody znacząco rosną w przypadku, kiedy zużycie ciepłej wody kształtuje się na minimalnym poziomie. Jednostkowy współczynnik podgrzania wody (czyli ilość energii cieplnej potrzebna do podgrzania 1m3 zużywanej wody – GJ/m3) zależy w głównej mierze od wielkości zużycia ciepłej wody w danym budynku lub grupie budynków zasilanych z jednego węzła cieplnego.
Wyraźna zależność pomiędzy jednostkowym kosztem podgrzania wody a wielkością zużycia ciepłej wody wynika z praw fizyki i znajduje potwierdzenie w wynikach wielu analiz przeprowadzonych w ubiegłych latach. Dostępna dla mieszkańców ciepła woda w kranie musi posiadać wymaganą przepisami temperaturę. Dla starszych budynków wchodzących w skład zasobów Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej obowiązuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. z 1999r. nr 74, poz. 836 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami temperatura ciepłej wody powinna wynosić od 45°C do 55°C, przy czym temperatura co najmniej 45°C powinna być zapewniona w najniekorzystniej położonym punkcie czerpalnym, zaś temperatura 55°C nie powinna być przekroczona na przewodzie doprowadzającym ciepłą wodę do instalacji odbiorczej. Aby zapewnić wskazane wyżej parametry ciepłej wody musi ona nieustannie krążyć w instalacji i być stale podgrzewana w węźle cieplnym. Należy pamiętać, że instalacja ciepłej wody użytkowej przebiega w znacznej części przez nieogrzewane przestrzenie (pomieszczenia piwniczne i szachty instalacyjne), w których występują znaczne straty ciepła, co zwiększa zapotrzebowanie na energię do utrzymania temperatury wody. W rezultacie współczynnik podgrzania wody wyrażony w GJ/m3 wzrasta w sytuacji, gdy do wymiennikowni powraca większa ilość wody, którą należy ponownie podgrzać.
Powyższe okoliczności sprawiają, że ograniczenie zużycia ciepłej wody przez mieszkańców danej nieruchomości nie przekłada się na proporcjonalne zmniejszenie ilości energii cieplnej zużywanej na potrzeby podgrzewania wody. W rezultacie efekt oszczędnościowy wynikający z ograniczania przez mieszkańców ilości zużywanej wody ulega częściowemu zmniejszeniu na skutek jednoczesnego wzrostu ceny jednostkowej ciepłej wody użytkowej.
Jednostkowa cena ciepłej wody użytkowej zależy ponadto od:
- sposobu zasilania poszczególnych budynków w energię cieplną (z węzła grupowego lub węzła indywidualnego zlokalizowanego w budynku),
- rozległości sieci niskich parametrów doprowadzających wodę z wymiennikowni do budynków w przypadku węzła grupowego (im większa tym większe straty ciepła),
- technologii, w jakiej jest wykonana zewnętrzna sieć ciepłej wody użytkowej (czy jest to technologia tradycyjna kanałowa czy też preizolowana),
- zastosowanej izolacji termicznej na instalacji ciepłej wody użytkowej,
- liczby pionów w instalacji ciepłej wody użytkowej w danym budynku,
- zastosowanej armatury regulującej rozpływy w wymiennikach ciepła oraz w poszczególnych pionach ciepłej wody użytkowej.
Jednostkowa cena ciepłej wody użytkowej ustalana jest w wysokości zapewniającej pokrycie kosztów dostawy energii cieplnej na potrzeby podgrzewania wody i tym samym nie jest zależna od spółdzielni. Cena ta może przy tym kształtować się na innym poziomie niż w budynkach nienależących do zasobów Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Wieluniu.